Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Kluczowe informacje na temat Krajowego Systemu Faktur. Przekonaj się!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, jednakże dla stosownego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają ujednolicony format powoduje, że bez względu na to których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Watro podkreślić, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]