złote monety bulionowe, złoto bulionowe

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Co determinuje aktualną wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, zatem ich design wyjątkowo z rzadka ulega zmianie. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą bicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość określa czystość oraz waga użytego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – niekiedy mają w sobie dodatek miedzi

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają też monety o wadze 1/4 czy 1/50 oz złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są na ogół z 24 karatowego złota, a więc .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety, a przez to redukcję ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie rodzimych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione powyżej Krugerrandy, kanadyjski Liść Klonowy czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]