Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ uzyskasz więcej informacji o biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wielkości i postaci do kasztana jadalnego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość ujawnienia przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego możliwego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, alergia na niektóre leki czy niska krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]