Blizny rogówkowe można usunąć dzięki laserowej korekcie wzroku

Skieruj się na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/, aby znaleźć informacje dotyczące usuwania blizn na rogówce.

Oko to wrażliwa część ciała i łatwo można je uszkodzić. W rezultacie rozmaitych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, korzystając z metody laserowej korekty wzroku.

Czego konsekwencją mogą być blizny rogówki?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niesłychanie plastyczna i mimo iż najczęściej drobne jej otarcia leczą się samodzielnie, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, także na skutek naszej nieuwagi. Co jest przyczyną powstawania blizn na rogówce? Są one przeważnie następstwem dostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (przykładowo kiły) lub urazów mechanicznych jak zadrapania, skaleczenia oraz oparzenia. Ale blizny rogówki mogą wytworzyć się też w wyniku nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy kilka innych objawów, jak m.in. wrażliwość na światło, wrażenie bólu gałki ocznej i zaczerwienienie oczu, toteż jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy jak najszybciej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas szczegółowego badania określi on umiejscowienie, wielkość i głębokość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Metoda PTK – likwidacja blizn na rogówce

Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą eliminowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w sporej liczbie klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK stosuje się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie przemęczać oka, stosować się skrupulatnie do poleceń lekarskich i systematycznie stawiać się na kontrolę w określonym czasie.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]