Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.