Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Jesienno-zimowe wahania temperatur negatywnie wpływają na naszą odporność. Na ogół męczy nas podrażnione gardło, kaszel i nieżyt nosa. Aby się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku porad, które pomagają oddalić widmo choroby. Oto kilka z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz ustrój zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 3 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny albo pomarańczy, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co prócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Niezrównane syropy z cebuli i czosnku

Czosnek oraz cebula również zawierają wiele witamin. Na ich bazie sporządza się tradycyjne syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy pić w odstępach po kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop też powinno się spożywać kilka razy dziennie.

Mleko, miód i masło na ból gardła

Kiedy pojawia się uczucie drapania w gardle, wskazane jest przetestować kompozycję masła, mleka oraz miodu. Rewelacyjnie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, żeby mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to dobroczynne działanie pozostałych składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też picie herbaty z szałwii czy płukanie gardła roztworem wody z solą.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, że jeśli objawy nasilają się to należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.