korekta stożka rogówki, stożek rogówki kraków

Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być powodem kolejnych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentna część oka, która mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak ma wiele receptorów bólu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się także widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą przeróżnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]