Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich głównymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zęba, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest również mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy lub mostu – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Równie istotne jest również pozytywne nastawienie i opanowanie nerwów. Następnie stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niesłychanie trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i wprawy. Precyzja istotna jest też przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed odczuciem bólu

Myśl o wszczepieniu implantu stomatologicznego rodzi u części pacjentów obawy związane z potencjalnym przenikliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie bezpodstawny. Współczesna implantologia korzysta z niesłychanie skutecznych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które kompletnie usunie problem strachu przed leczeniem stomatologicznym.