Skleroterapia – przebieg zabiegu i przeciwwskazania do jego wykonania

Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących skleroterapii, skieruj się tutaj.

Żylaki to dość częste schorzenie, które wraz z wiekiem obserwuje u siebie spory procent osób dorosłych. Pomału do ogólnej świadomości przebija się zrozumienie, iż leczenie żylaków nie powinno być już postrzegane wyłącznie jako zabieg z obszaru estetyki. Widoczne na skórze żyłki i pajączki naczyniowe są przecież również oznaką dolegliwości zdrowotnych powiązanych z żyłami, m.in. nieprawidłowego działania zastawek żylnych. W następstwie tego do gabinetów medycyny estetycznej notorycznie zgłaszają się pacjenci poszukujący metod ich redukcji. Jedną z nich jest skleroterapia.

Skleroterapia – zabieg z zastosowaniem nadzwyczaj cienkich igieł

Skleroterapia, która znana jest też pod nazwą ostrzykiwanie żylaków, to w tej chwili wręcz standard w leczeniu żył siateczkowatych, żylaków i pajączków naczyniowych. Polega ona na dożylnym podaniu preparatu chemicznego (mającego postać płynu lub pianki), który powoduje zamknięcie światła żylaka. Obliteracja żylaków w zasadzie nie wymaga znieczulenia, gdyż podczas zabiegu stosuje się bardzo cienkie igły. Liczba nakłuć dokonywanych w trakcie zabiegu jest uwarunkowana grubością żyły oraz wielkością leczonej powierzchni. Skleroterapię wykorzystuje się jako odrębną metodę leczenia żylaków, jednak może ona też być dopełnieniem terapii przeprowadzanej chirurgicznie, jak również stosuje się ją jako autonomiczną metodę leczenia żylaków. Należy zaakcentować, że skleroterapia nie daje natychmiastowego efektu, stąd z reguły wykonuje się ją w seriach 3 ewentualnie więcej zabiegów, a ich liczbę wyznacza lekarz w oparciu o analizę stanu zdrowia danego pacjenta.

Skleroterapia – czy istnieją do niej przeciwwskazania?

Jak w każdej procedurze medycznej, również w przypadku skleroterapii występują kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Nie można wykonać jej u osób cierpiących na choroby serca, miażdżycę tętnic kończyn dolnych oraz ostrą zakrzepicę żył powierzchownych. Lekarz nie zakwalifikuje również do zabiegu ostrzykiwania żył kobiety w ciąży i karmiącej piersią, a także osób, u których ujawniono podatność na alergie, w tym przede wszystkim na wykorzystywany podczas zabiegu środek obliteryzujący.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]