Zabiegi flebologiczne – laserowe usuwanie żylaków

Więcej w temacie laserowego usuwania żylaków na revitae.com.pl/zabiegi/flebologia-zylaki/evlt/.

Powstawanie żylaków na kończynach dolnych jest rezultatem niedrożności lub zwężenia żył oraz uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki dokuczają zazwyczaj kobietom (kluczowym faktorem inicjującym ich powstawanie są miedzy innymi przebyte ciąże), ale także osobom pracującym długie godziny w pozycji stojącej lub siedzącej (to np. pracownicy biurowi, pracownicy linii produkcyjnych i telemarketerzy. Takie osoby wciąż zapisują się do lekarzy flebologów poszukując efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, to znaczy laserowe usuwanie żylaków.

Najważniejsze informacje o EVLT

EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Redukcja żylaków laserem wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle w granicach 60 minut. W pierwszej kolejności flebolog przeprowadza badanie USG, z wykorzystaniem którego oznacza przebieg żył i określa punkty wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się do żylaka za pomocą igły, a potem zamyka się tę żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Pacjent ekspresowo powraca do codziennych czynności po zabiegu EVLT, lecz powinien przez kilka następnych tygodni wykonywać zaleceń lekarza, takich jak noszenie pończochy uciskowej, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, regularny ruch, jak również, oczywiście, obligatoryjna wizyta kontrolna po zabiegu.

Kiedy lekarz nie podejmie się przeprowadzenia EVLT?

EVLT to procedura mało inwazyjny i przy tym bardzo bezpieczna, nie zdumiewa zatem to, że od momentu, kiedy rozpoczęto powszechnie stosować tę metodę na początku tego wieku, szybko stała się standardem w terapii żylaków, a w ostatnich latach wykonywany jest również przez dużo polskich klinik medycznych. Znane są niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed otrzymaniem zgody na zabieg trzeba poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, liczby płytek krwi i poziomu elektrolitów. Flebolog odmówi również wykonania laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży i u osób, u których stwierdzono m.in wady zastawkowe serca, chorobę nowotworową czy obrzęk chłonny.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]