Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się więcej o motoreduktorach jednofazowych na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się pewna różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych kompletów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, jak również do lekkich, średnich lub sporych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne typy silników (BLDC, DC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak kolejki w parku rozrywki, mieszadła, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Szerokie spektrum ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]