Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silniki prądu stałego.

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Malutkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny człowiek najczęściej nie wie, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silniki prądu stałego – co trzeba wiedzieć?

Zadaniem silników DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów oraz z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]