O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Jeżeli interesuje Cię korzystna oferta wypraw w góry, zajrzyj na www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/

Wiele osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle zaczynają od przemierzania polskich Tatr, wraz z upływem czasu jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wrażeń – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju miejscach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wypraw otworem stoją nie tylko nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe szczyty Meksyku, Afryki oraz Azji. Bez wątpienia wielkim udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo usprawnia, ale jej przewodnicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem i dostosowaną do warunków klimatycznych odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się więc zdolność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry konieczne jest stu procentowe podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez lidera grupy.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]