Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Kup sklejkę Kraków

Deski szalunkowe to podstawowy element konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]