Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Kup szalunki Kielce

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z metalu, drewna bądź sklejki

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po rozmontowaniu może być wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna lub sklejki, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają narożniki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt czy brygad, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]