Czy można oszacować koszt druku 3D?

Chcesz oszacować cenę druku 3D? Sprawdź, od czego zależy

Dostępność zamówienia wydruku 3D każdego projektu, makiety czy elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, z reguły decyduje się ono na zakup własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je profesjonalistów. Z kolei jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niskim nakładzie bądź potrzeba przygotowania modelu 3D jest sporadyczna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku opracowywania planu projektu pojawia się często pytanie: jak obliczyć koszt druku 3D?

Czynniki mające wpływ na cenę wydruku 3D?

Na końcowy koszt wydruku 3D oddziałuje wiele czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem stosownym formacie (czyli STEP albo STL), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Często firma zlecająca przygotowuje jedynie fizyczny model lub rysunek projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu za pomocą skanera 3D. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na ostateczną cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy całkowite wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (np. gwintowania czy wygładzenia).

Jak obliczyć koszt wydruku 3D?

Nie da się właściwie oszacować kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, której zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu należy przekazać jej plik do wyceny albo, jeżeli go nie mamy, wypełnić formularz i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Specjaliści CADXPERT służą również pomocą przy wyborze tworzywa i technologii druku.

Adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]