Czym są badania psychologiczne kierowców?

Kliknij w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]