Hydroizolacja których elementów obiektów budowlanych jest konieczna

Podczas budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zadbać o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do źle lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które fragmenty budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim balkony, piwnice, fundamenty, dachy i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.