Zabawki dla maluchów – jak rozpoznać te najlepsze?

Cechy bezpiecznych pluszaków dla noworodków i niemowląt

Najmłodszym już od pierwszych chwil życia towarzyszą wszelkiego rodzaju zabawki. W rzeczy samej najbardziej kochane są najczęściej te, które brzdąc może przytulać i z którymi często mocno wiąże się emocjonalnie. O tym, jak potężna może być więź dziecka z przytulanką, świadczy fakt, iż wielu z nas pamięta swoją ulubioną lalkę bądź misia z dzieciństwa, a może w dalszym ciągu je ma jako sentymentalną pamiątkę.

Czym powinny wyróżniać się zabawki dla noworodków i niemowląt?

Niemowlęta i noworodki nie potrafią jeszcze bawić się zabawkami. W wielu przypadkach kupione z okazji ich narodzin lalki oraz misie przez wiele miesięcy są elementem dekoracji pokoju dziecka. Nie oznacza to natomiast, że dziecko nie ma na co dzień z nimi kontaktu – przecież od pierwszych chwil pobudzają one jego ciekawość. Niemowlę wyciąga do nich rączki w czasie zabaw z mamą i usypia obok nich w łóżeczku. W związku z tym, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów powinny wyróżniać się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Pluszaki oraz lalki dla niemowląt nie mogą mieć żadnych twardych detali, nade wszystko tych małych (np. oczu czy guzików), które przez przypadek mogłyby się oderwać i które dziecko mogłoby włożyć sobie do buzi i przełknąć. Mając na uwadze zdrowie malucha trzeba nabywać zabawki, które wyprodukowane są z surowców nie powodujących uczuleń oraz oraz tych, które nie były recyklingowane. Przed zakupem koniecznie wypada zweryfikować, czy zabawka spełnia stosowne normy bezpieczeństwa (oznaczenie CE), a także czy jest dostosowana dla noworodków i niemowląt. Takie pluszaki i akcesoria dla dzieci mają oznaczenie 0+.

Noworodek z pluszowym króliczkiem Galerii Bukowski
Noworodek z pluszowym króliczkiem Galerii Bukowski

Zabawki a rozwój niemowlaków

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezmiernie istotne dla jego właściwego rozwoju. To okres, w którym maluch uczy się łapać i upuszczać rozmaite przedmioty, poznaje barwy, a także kształtuje swój zmysł słuchu i dotyku. Aby wspierać rozwój sensoryczny dzieci, zabawki dla niemowląt częstokroć wyróżniają się intensywną kolorystyką i posiadają odstające detale, które bez problemu złapią małe dłonie dziecka albo które wydają przyjemne dla ucha brzmienia (np. szeleszczą). Interesujące są także zabawki, które rozwijają zmysł dotyku malucha – mogą być wykonane z materiałów o różnej teksturze bądź posiadają moduły o odmiennym stopniu miękkości.

Pluszaki dla najmłodszych w Galerii Bukowski

Oryginalne zabawki dla niemowląt i noworodków oferuje Galeria Bukowski, producent szytych manualnie misiów oraz innych pluszaków dla maluchów w różnym wieku. W dziale dla najmłodszych dostępnych jest kilka typów indywidualnie opracowanych zabawek, które z pewnością pokocha każde dziecko. W sklepie można zamówić między innymi wydające niezwykle łagodne odgłosy pluszowe grzechotki, puszyste w dotyku i dopasowane do rąk kilkumiesięcznych dzieci, jak również maskotki z kolekcji The Patchwork Family, które pobudzają ciekawość maluchów swoimi niesztampowymi barwami. Pomocne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść niemowlę w trakcie zabawy. Mają one sterczące detale budzące ciekawość najmłodszych i udekorowane są główkami przeróżnych zwierzątek, toteż mogą również być przytulanką (tak nazywany z ang. comfort blanket).

Rewelacyjną kolekcją zabawek są maskotki z serii Ziggy, czyli misie upodobnione na inne zwierzaki. Dzięki nim opiekunowie spędzą mnóstwo godzin na ciekawej zabawie z pociechą, przykładowo pokazując mu, jak zwierzak zamienia się w kilka chwil w całkiem innego pluszaka. Osobną kategorię w sklepie stanowią z kolei misie przeznaczone na podarek z okazji przyjścia na świat, chrztu bądź świętowania pierwszych urodzin malucha.

Wszelkie pluszaki i zabawki dostępne w na stronie Galerii Bukowski spełniają surowe standardy bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest niezwykle proste – można prać je w pralce oraz ręcznie. przytulanki z wyszywanymi oczkami są przeznaczone do zabawy już od wczesnych miesięcy życia.