Historia obrączek ślubnych

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków na http://bit.ly/2NBA3ps.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, lojalności i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednakże mało osób pamięta. Już wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak przykładowo w Iranie, we Francji, w Egipcie albo w USA, nakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle starych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy stal) uosabiające potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też często w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla małżonków cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]