Kantar dla konia – charakterystyka

Sprawdź, gdzie zamówić kantar dla konia

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on być dobrany do zarysu i wymiarów głowy konia, a także nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

Na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym bądź naturalnym futrem, które da się zdjąć celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują m.in. do koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]