Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Jeśli potrzebujesz książek dla młodzieży, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w telefonie lub na tablecie, a po książkę na ogół sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I również z powodu obowiązku analizy starych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest dalekim konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodych ludzi

Ludzie młodzi nie nie muszą ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy rozważają zagadnienia i opowiadają historie interesujące dla młodego pokolenia czytelników. Ta odmiana literatury dostała nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to powieści pisane z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi horrory, romanse oraz pełne akcji przygodówki. Lecz wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń nastolatków. Historie te piszą zatem o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury młodzieżowej umożliwia nastolatkom poczuć, że inni również borykają się jednakowymi życiowymi zawirowaniami przez tych kilka burzliwych lat dorastania.

Czy warto namawiać Lektura literatury dla młodzieży upraszcza zdawanie egzaminów z języka ojczystego

Rekomendujemy oferować młodzieży inspirującą ją literaturę, bo spotęgowanie w nich ochoty czytania dla przyjemności po czasie daje sporo korzyści. Dziecko, które jest oczytany ma szersze słownictwo i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co stanowczo ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz poznawanie problemów innych ludzi w tym samym wieku to też metoda na lepsze poznanie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej wybiera historie o zombie bądź statkach kosmicznych nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa