Nie tylko ogórek kiszony – o domowych kwaszonych przetworach z warzyw

Jeśli szukasz kiszonych warzyw, koniecznie wejdź na artmankiszonki.pl.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z polską kuchnią, że wydaje nam się, iż jest to typowo słowiański specjał, rzadko wykorzystywany w pozostałych rejonach świata. Jednakże kiszone przetwory warzywne znane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kiszonki słyną ze swoich własności prozdrowotnych

Historycy potwierdzają, iż proces konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w roztworze octu, w soli bądź w solance, znany jest ludzkości od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Kilka wieków temu była to najlepsza metoda, aby zwiększyć okres przydatności do spożycia warzyw, ryb oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego przyjął się obyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory z warzyw od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one np. ogromną zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z słonecznika lub topinamburu.

Kiszonki w Polsce i na świecie

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany de facto na wszystkich kontynentach, nawet w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Lecz ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie niesłychanie lubianym dodatkiem do kanapek, hot-dogów i hamburgerów. W naszym kraju oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. cebulę, bakłażany, a także owoce (np. gruszki).

Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do setek dań narodowych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany wedle standardowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Japonii.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]