Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Rzeźba to jedna z najstarszych metod aktywności artystycznej. Pierwsze jej formy pojawiły się już w okresie prehistorycznym i nieustannie są obecne w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je zazwyczaj tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, na wystawach i w świątyniach, ale także w miejscach publicznych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na co dzień. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w przestrzeni publicznej

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie atuty artystyczne i estetyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogrodach czy w parkach, widoczne są wszak w większości miast. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć też w wielu budowlach. Pełnią funkcję ozdobną między innymi w biurach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Figury z brązu. Kiedy się je zamawia?

Podane powyżej przykłady to najczęściej masywne, nieruchome dzieła. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to drobne dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na laureatów turniejów czy statuetki okolicznościowe. Projektodawcy przeróżnego rodzaju turniejów sportowych czy gal mają stosunkowo proste zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje sporych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.