Typy łańcuchów zimowych

Potrzebujesz łańcuchów zimowych? Kliknij tu

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]